Idag öppnas portarna till Västerås första mässa med fokus öl, whisky och andra spritdrycker. Mässan heter Västerås Öl & Destillat och arrangeras inne på Aros Congress Center.
– Intresset för att lära sig mer om öl och spritdrycker har ökat kraftigt de senaste åren och mikrobryggeritrenden håller i sig och nu finns det i stort sett minst ett bryggeri i varje stad. Lokalt omkring Västerås finns det flera intressanta bryggerier som Coppersmith´s Brewery, Hantverksbryggeriet, Strömsholms Brygghus med fler och samtliga tre ställer ut på premiären av Västerås Öl & Destillat. Förutom bryggerier så startas det också många nya destillerier och brännerier i Sverige. Destillat är mer än bara whisky och inkluderar spritdrycker som rom, cognac, vodka och gin med fler.
-På helgens mässa har vi 60-uställare på plats och förköpsbiljetterna säljer riktigt bra. Snart är lördagen slutsåld men det finns biljetter kvar till fredagen och vi räknar med över 4 000 besökare under två dagar.