Anora Sweden erbjuder ett av Sveriges största dryckesutbud med både välkända varumärken och spännande nyheter. Följ oss gärna på folkofolk.se där ni hittar mer information och inspiration om alla våra drycker.
Välkommen till Örebros stora vinmässa
Örebro har en lång historia av vinmässor och idag är den en festival med plats för vin, drinkar, delikatesser och mat från lokala krogar. Festligt kryddat med spännande speedtastings, DJs och Pop up-shopping med slow fashion-profilen Frida Landbecker och annat kul.
Vem går på vin- eller ska vi kalla det smakfestival? Vi tror att det är en person som gillar vardagslyx, goa grejer och att umgås med människor man gillar och som man delar intresset för detsamma. Sen om man är en imbiten konnäsör eller nyfiken notis är inte så noga, här finns något för alla, nya favoriter att upptäcka, rariteter att prova och inspiration att ta med hem.
Utställarna
En härlig blandning av vinimportörer, producenter, destillerier och bryggerier. Lite av varje, från vin, öl och drinkar till ost, choklad och chark.
Kroggatan
Prova några av stans favoritrestaurangers signaturrätter och få tips på drycken som passar till.
Speedtasting
Ett kul sätt att lära sig om vin. Skratt, tips och vinupplevelser på max 30 minuter.
Vinylbar
För stämningen och för att det är trevligt, god smak och god musik är en perfect match.
Restaurangen
Räkmacka för den hungriga, charktallrik för den småsugna, ostron för alla gourmander och annat gott.
Gratis skjuts hem
Även i år erbjuder Bilia BMW Örebro gratis skjuts hem från Örebro Vin & Deli. Tider för shuttletrafik FRE 17-20.30 & LÖR 16-19.30.
Fredag 23 april
Lördag 24 april
Conventum Arena
Fabriksgatan 26-28, 702 23 Örebro
Åldersgräns: 18 år
Inga barn tillåtna, gäller även spädbarn
Utställare
Apex Brewing Co
Bryggeriet grundades 2016 och bara två år senare fick vi utmärkelsen Best New Brewer på den prestigefyllda amerikanska galan RateBeer Best. Vi har rekommenderats av ölbloggare såväl som SvD, DN, GP och blivit inbjudna till de mest prominenta ölfestivalerna i Europa. Vi är ölnördarnas favoritbryggeri och har för närvarande med hela 30 öl på betygsättarnas topp-50 lista över det bästa ofiltrerad IPA.
Vi säljer en stor del av vår produktion på export, främst inom EU men vi har även kunder i Kina, Singapore, Nya Zeeland och Australien för att nämna några.
På Apex Brewing Company bryggeri vi mestadels öl med mycket humle. Öl med stora smaker och mycket karaktär där kombinationen av vete, havre, intensiv torrhumling och en jäst med specifika egenskaper resulterar i ett fruktigt och mjukt, lättdrucket öl med låg beska. För de mer konservativa smaklökarna brygger vi även sofistikerade och rena lageröl i tysk stil. Alla våra öl är ofiltrerade och opastöriserade för att maximera smak och arom.
Varmt välkommen till vår monter för att prova!
Bara Vin
Bara Vin är ett familjeägt företag som har sitt säte i Piemonte, norra Italien. Vi har en lång erfarenhet av att handla direkt med vingårdar och kommer nu erbjuda alla som vill, att handla välgjorda viner direkt hem till dörren.
Hösten 2021 grundades Bara Vin, för att ge italienska småbönder en chans att sälja sina viner till slutkonsumenter. Fler och fler upptäcker charmen med att handla direkt från bonden och i liten skala.
Bilia Örebro BMW
Vi kan glatt presentera att samarbete tillsammans med Bilia Örebro BMW som kommer att göra ditt besök ännu mer bekvämt, är tillbaka även i år!
Vi kommer nämligen kunna erbjuda en exklusiv shuttle trafik med toppmoderna bilar från BMW. Du får alltså chansen till en gratis hemresa i dessa eleganta och miljövänliga fordon.
Tiderna för shuttletrafiken är på fredag mellan 17.00 och 20.30 samt lördag mellan 16.00 och 19.30. Du behöver bara anmäla ditt intresse på plats vid mässan.
Observera att detta erbjudande gäller inom en 15 km radie från mässan och i mån av plats.
Vi ser fram emot att välkomna dig!
Brus / Svensk Champagneimport
Det klirrar i glasen och brusar i baren.Samtalen överröstar varandra, bebisen skrattar och pensionären skålar. Här samlas alla.Hos oss brusar det både i glasen, på faten och hela vägen upp till taket.
Vad sägs om en Cremant, det är BRUS diamant.
Vi gillar god kvalité de e ju ändå en folklig idé.
Ni hittar oss inne i Örebro saluhall till vardags – och vi serverar handplockade pärlor till klassiska drycker* alla känner till.
Självklart har vi en liten meny med folkliga smaker.
Buffalo Trace Distillery
I över 200 år har Buffalo Trace Distillery definierats av sitt dedikerade hantverk inom bourbon och whiskey-produktion. Genom att hedra traditionella värden i kombination av öppenhet för förändringar har Buffalo Trace Distillery erhållit en ledande positition bland världens mest legendariska spritmakare. Ta en titt på deras gedigna hantverk från början till slut.
Fintling Beverages
Art of strong beverages
At Fintling Beverages, we believe that we can all learn to enjoy the soul and feeling of a good strong taste.
It can be a single malt whisky or a rum, but since it contains alcohol it need to be treated with respect.
Fintling Beverages is dedicated to present good quality alcohol beverages to the Swedish market and, together
with our vendors, build strong, long term relation with the connoisseurs of good taste in Sweden.
Free Grape Society
Free Grape Society är ett internationellt vincommunity som genom smart teknik knyter samman vingårdar, restauranger, vinexperter, och konsumenter i Europa. Vår plattform gör det enkelt för små och medelstora vingårdar att marknadsföra sina kvalitetsviner direkt till de vinintresserade, som på ett smidigt sätt kan utforska, utvärdera och köpa viner utan mellanhänder. Tillsammans skapar vi en närmare koppling mellan vin och dess ursprung.
Italienska Smaker
Vi fokuserar våra samarbeten på småskaliga producenter och familjeföretag från hela Italien. Vi på Italienska smaker drivs av vår stora passion för det italienska köket och vi arbetar ständigt för att kunna erbjuda förstklassiga italienska matvaror till den svenska marknaden.
Jarana Tequila
Tequila must consist of a minimum of 51% agave; the remainder of the liquid can be based on sugar cane or corn. This type of Tequila is commonly known as Mixto, or Mixed in English. The more exclusive Tequila varieties are made from 100 percent agave, which is clearly stated on the label as “100% de agave”. Jarana Tequila belongs to this category of locally produced, and internationally acclaimed liquids.
Klepper & Klepper
Klepper & Klepper – den bästa lakritsen någonsin! Glutenfri & gelatinfri med högkvalitativa råvaror. Från marknaden i Alkmaar, Nederländerna har denna lakrits tagit till sig Sverige för sin höga kvalité och exceptionella konsistens skapat av far och son Klepper. Dessutom är förpackningen komposterbar och Klepper & Klepper har fått många hållbarhetsstämplar. Testa någon av de olika smakerna, salt, söt, honung, kryddig salt(med tång) eller kaffe.
Kling Glass
Kling Glass är den lilla glasstillverkaren från Mariestad som levererat glassglädje ända sedan 50-talet. Vi jobbar för en godare värld – välsmakande glass och att göra gott. Vi väljer så närproducerat som möjligt och alltid svensk grädde och svenska bär. Ofta kokar vi vår egen sylt och sås för att ha full koll på ingredienserna.
Le Sentier
Vi guidar våra kunder till viner som sällan syns i rampljuset, men som förtjänar att upptäckas. Vårt fokus ligger på franska hantverksviner, skapade av vinmakare som arbetar småskaligt och med djup respekt för sitt ursprung.
Vi fokuserar på viner med karaktär – flaskor som berättar något om platsen de kommer ifrån och människorna bakom. Där tradition möter nytänkande, och terroir får stå i centrum. Det är viner som ofta faller utanför det storskaliga – men som just därför känns mer levande, mer personliga och mer intressanta.
Lerigheter
Lerigheter kreativ studio:
♡ Studioplatser
♡ Event företag/privat sällskap
♡ Måla keramik/tumma/ringla/kavla/dreja
Lihnells Distillery – före detta Bergslagens Destilleri
Lihnell’s Distillery, eller Bergslagens Destilleri som vi hette tidigare är ett litet familjeägt destilleri som nu finns på Hjälmarsberg Säteri. En anrik gammal gård med anor från 1500-talet, omsluten av grönskande fält, nära den vackra sjön Hjälmaren, ligger det bara ett stenkast från centrala Örebro. Här producerar vi whisky, gin, rom och snaps, och har varit aktiva i branschen ända sedan 2012.
Några av våra varumärken:
LIHNELL´s GIN – prisbelönad och finns just nu i 5 olika varianter.
Bergslagens Swedish Blended Whisky – En prisvärd svensk blended whisky.
The Norse Saga II – Exklusiv limiterad Svensk Single Malt Whisky.
Besök våran monter för mer information och lite gött snack eller surfa in på våran hemsida:
www.lihnells.se
Hoppas vi ses!
Makeriet Örebro / Arvid Nordquist
Makeriet är på plats och erbjuder härliga smakbitar längs med Kroggatan. Med oss har vi även vin, signerat Arvid Nordquist – varmt välkomna!
Old Road and Friends
Old Road and Friends är ett företag med rötterna i Örebro och Laroque-des-Albéres i södra Frankrike. Vi har en passion för god mat och dryck, och en kärleksfull relation till Frankrike, ett land som vi besöker så ofta det bara går.
Vår idé är att erbjuda välgjorda och intressanta viner från småskaliga vinproducenter i Frankrike. Viner som har tillverkats med traditionella metoder och med kärlek till hantverket.
Gårdarna är därför noga utvalda och vinerna är tillverkade precis så som du tror att viner tillverkas – utan tillsatser och med genuin känsla för vinets egenskaper.
Vi är stolta över våra viner, nu är det dags för dig att upptäcka dem.
Råstoff
Råstoff is a liqueur that you cannot help but love! With its high-quality flavour, this is a world-class liqueur. Råstoff Salty Caramel was the first flavour in the Råstoff portfolio to be launched on the Swedish market. It has quickly become a favourite with visitors at consumer fairs and its undeniably scrumptious taste makes it an excellent drink to be enjoyed just as it is, whilst working incredibly well in drinks.
Rolling Events
Vi hjälper varumärken och byråer att engagera målgrupper, generera potentiella kunder och öka medvetenheten genom att använda unika och kreativt designade fordon – från ursnygga vintage folkabussar med inbyggda photo booth system till lådcyklar, trehjuliga italienska Prosecco mopeder och klassiska Volkswagen pickuper med fatanläggning och plats för storbildsskärmar och DJ.
Seawine & Event
Vi har en stor passion för hitta nya, smakrika, prisvärda viner som vi levererar i form av vinprovningar i olika prisklasser, vi importerar viner från väl utvalda vingårdar i Italien.
SMÅ Sure
The year was 2017, when the Danish success, SMÅ Sure, first entered the Swedish market. With their colourful bottles and their juicy, sweet, and fruity flavours, they made sure that there truly was a flavour for everyone! With the launch of a vast range of different flavours, SMÅ Sure was recognised as one of Sweden’s fastest growing spirits brands at Systembolaget…ever! The year 2020 heralded the launch of SMÅ Sure Cocktails, a ready-mixed cocktail in a box, and SMÅ Bubbles, a bubbly soft drink.
Sofia Choklad
Sofia Choklad är ett hantverkschokladföretag som skapar exklusiv choklad med fokus på kvalitet, smakupplevelse och noggrant utvalda råvaror. Våra produkter tillverkas i små batcher med stor omsorg och passion för chokladhantverket.
Southern Comfort
Om den amerikanska södern har någon nationaldryck så är det Southern Comfort. En citrussöt whiskeylikör som erövrat hela världen. SoCo som man säger i USA är något så ovanligt som en dryck man kan spåra tillbaka ända till den bardisk där den serverades första gången.
1874 jobbade Martin W Heron på McCauley’s Tavern i New Orleons. Ett stenkast från Bourbon Street mitt i bourbonbarernas epicentrum. Vid den tiden fraktades bourbonwhiskeyn längs Mississippi, den var ofta mer eller mindre olagrad, den var rå och spritig och hade en mycket hög alkoholhalt. Martin Heron var passionerat intresserad av att blanda drinkar och han ställde upp i både tävlingar och utställningar för att visa upp sina färdigheter. Heron ville göra bourbonwhiskey mer lättillgänglig och började experimentera med att smaksätta den med örter, kryddor och frukter. Med hjälp av bland annat apelsin, aprikos, citron, kokos och socker lyckades han förvandla den spritiga råwhiskeyn till en mjuk, insmickrande och behaglig whiskeylikör.
Kring mitten av 1900-talet blev Southern Comfort en symbol för den amerikanska södern och den ikoniska drycken spreds till världens alla kontinenter. Southern Comfort är en omistlig drinkingrediens i mängder med berömda barklassiker.
STÅ – Pintxos & Vänner / Kran Vinhandel / Old Road & Friends
STÅ är på plats och erbjuder härliga smakbitar längs med Kroggatan. Med oss har vi även vin, signerat Kran Vinhandel samt Old Road & Friends – varmt välkomna!
TOMP Beer Wine & Spirits
TOMP Beer Wine & Spirits AB säljer och marknadsför en rad olika varumärken på den svenska marknaden inom segmenten öl, cider, vin och spritdrycker. Våra kunder är Systembolaget, restauranggrossister, restauranger, pubar, barer, nattklubbar och hotell.
Företaget grundades våren 2004 av Tommy Olsson och Mikael Pettersson. Namnet TOMP kommer från ägarna och grundarnas initialer. Idag drivs företaget av 4 operativa delägare, varav grundarna är 2 av dessa.
TOMP arbetar idag med ca 50 samarbetspartners och leverantörer från hela världen som förser oss med fantastiska drycker.
Vi är ett företag där flexibilitet är vårt främsta ledord och vi är väldigt måna om att både våra kunder och medarbetare ska känna glädje av att jobba med, och hos TOMP. Vi försöker jobba så nära våra kunder och samarbetspartners som möjligt och vi strävar alltid efter att vara lyhörda inför deras önskemål.
Varmt välkomna att samarbeta med oss på TOMP.
Vaniljonline
Vi är en konditor och en kock som efter många år i branschen vill bidra med vår fantastiska vanilj som vi direkt importerar från Madagaskar. Under en resa dit upptäckte vi den högkvalitativa och smakrika bourbonvaniljen och såg en möjlighet att erbjuda den till både företag och privatpersoner i Sverige.
Vår kunniga kontakt på plats i Madagaskar, madame Olivia, ser till att vi kontinuerligt får tillgång till den bästa vaniljen som går att uppbringa. Vi brinner för äkta råvaror och hög kvalitet – och vi är stolta över att få förmedla en liten bit av Madagaskar till svenska kök.
Vinarkivet
AB Vinarkivet
är en vinimportör med ett tydligt fokus på mötet mellan människor och vinets ursprung. Genom nära samarbete med familjeägda vingårdar och producenter som präglas av stolthet, tradition och personlighet vill vi lyfta fram berättelsen och passionen bakom varje vin. Vi tror att varje vin bär på en historia, formad av producentens engagemang och de unika förutsättningar som råder på platsen där druvorna odlas.
Våra producenter
AB Vinarkivet samarbetar med ett urval av italienska vinproducenter, där varje vingård representerar en unik historia och ett tydligt terroirfokus. Våra partners är familjeägda och arbetar långsiktigt med stor respekt för naturen, hantverket och den lokala traditionen. Nedan presenteras några av de producenter som utgör hjärtat i vårt sortiment.
Vigneti di Ettore
Region: Valpolicella Classica, Veneto
Profil: Vigneti di Ettore har varit familjeägt sedan 1930 och har under generationer utvecklat en filosofi där elegans och terroirdrivna Valpolicella-viner står i centrum. Här möts tradition med en modern balans, vilket ger viner som tydligt uttrycker ursprungets karaktär.
Cantina Bottenago
Region: Valtenesi / Lago di Garda, Lombardiet
Profil: Cantina Bottenago förmedlar Garda-regionens elegans genom viner baserade på druvorna Lugana, Groppello och Metodo Classico. Vinerna präglas av den friska och balanserade stilen som sjöns mikroklimat erbjuder.
Cantine Scolari
Region: Valtènesi / Lago di Garda
Profil: Sedan 1929 har Cantine Scolari drivits av familjetraditioner. Med ett brett sortiment från samma terroir – Lugana, Chiaretto, Groppello och klassiska Garda-viner – visar de på mångfalden och djupet i regionens vinproduktion.
Colline Albelle
Region: Riparbella, kustnära Toscana
Profil: Colline Albelle är en biodynamisk producent som dessutom är pionjärer inom lågalkoholviner. De skapar eleganta, vertikala och drickvänliga viner med ett tydligt kustnära terroiruttryck, där naturens cykler får styra arbetet.
La Corte
Region: Monferrato, Piemonte
Profil: La Corte är certifierad ekologisk producent med starkt fokus på terroir och ekosystem. De arbetar med klassiska piemontesiska druvor i en modern, matvänlig stil och visar stor respekt för både naturen och den lokala traditionen.
Marchese Malaspina
Region: Bobbio, Emilia-Romagna
Profil: Marchese Malaspina representerar en av Italiens äldsta vinfamiljer, med anor från 1772. Här förenas historiska källare och tradition med modern precision, vilket resulterar i terroirdrivna viner med djup och karaktär.
Vinharmoni
Vinharmoni importerar noggrant utvalda viner från Kroatien – ett land med tusenåriga vintraditioner och unika druvsorter. De samarbetar direkt med mindre, passionerade producenter som förenar tradition med modern vinmakning. Resultatet är eleganta, smakrika viner med tydlig terroir och en berättelse i varje glas. Upptäck det bästa Kroatien har att erbjuda – med harmoni i varje droppe.
ViniVerdi
Våra viner kommer från små och medelstora familjegårdar med lång tradition av vintillverkning.
I vårt sortiment hittar du viner av hantverksmässig kvalitet som vi vill lyfta fram på den svenska marknaden.
Vi vill lyfta fram vinodlarna som satsar på kvalitet och lever sin passion. De brukar säga ”We make wines for people, not for supermarkets.” Slutprodukten är de mest utsökta och genuina vinerna.
Provningar
Vinprovningar
Sätt guldkant på mässbesöket genom att delta på någon av våra sittande vinprovningar. Under ledning av kunniga provningsledare får ni fördjupa era kunskaper i en lugn miljö, smaka på viner med spännande teman och vila fötterna en liten stund.
Provningarna kommer att äga rum på provningsområdet inne på Conventum Arena.
Champagneprovning för nybörjare
| Hur gör man Champagne? Varför smakar champagnerna olika? Vad kan man få ut av att titta, dofta och smaka på en Champagne? Vi går igenom hur man producerar den ädlaste av drycker samtidigt som vi provar 3 olika Champagner. Vi kommer säkert hinna diskutera andra bubblande drycker också. Välkommen!
Pris: 300kr |
Vinprovningens grunder
| Hur gör man vin? Varför doftar och smakar vin som det gör? Hur provar man vin? Det och mycket mer går vi igenom medan vi provar 2 vita och 2 röda viner. Förvänta dig en lärorik provning och kanske någon AHA-upplevelse. Välkommen!
Pris: 250kr |
Smaka på Bordeaux
Kom och upplev röda viner från Bordeaux. Vi testar tre viner med de klassiska druvorna Cabernet Sauvignon och Merlot, och upplever skillnaderna mellan högra och vänstra stranden. Klassiskt möter nytt, gammal tradition mot nytänkande.
Pris: 200
3 champagner - 3 stilar
| En champagneprovning är en lyxig och bubblande upplevelse där du får upptäcka flera spännande stilar – från friskt och elegant till mer fylligt och komplext. Låt dig guidas genom smaker och dofter, hitta dina favoriter och njut av en minnesvärd stund i gott sällskap.
Pris: 250kr |
Smaka skillnaden: En unik konjaksprovning med Mårten Fintling
| Fintling Beverages bjuder in till en Master Class där Mårten Fintling, bjuder mässbesökare på ett smakprov från utvalda utgåvor av Konjak från två utvalda destillerier.
Vi kommer att gå igenom ursprunget till konjak, kvalitetsbenämningarnas innehåll som t.ex VS, VSOP. Vi kommer smaka på 3 st konjak från två av regionens terroirer för att få uppleva skillnaden mellan två olika området i trakten runt Cognac. Välkommen på en speed-date med Konjak! Pris: 195kr |
Champagneprovning för nybörjare
| Hur gör man Champagne? Varför smakar champagnerna olika? Vad kan man få ut av att titta, dofta och smaka på en Champagne? Vi går igenom hur man producerar den ädlaste av drycker samtidigt som vi provar 3 olika Champagner. Vi kommer säkert hinna diskutera andra bubblande drycker också. Välkommen!
Pris: 300kr |
Lekfulla Roussilion
I Roussillon bubblar nyfikenheten och experimentlustan. Vinerna på denna exklusiva provning kommer därför vara framtagna på sätt som helt går emot de konventionella metoderna. Just nu har du chansen att få ett smakprov av resultatet.
Pris: 250
Vinprovningens grunder
| Hur gör man vin? Varför doftar och smakar vin som det gör? Hur provar man vin? Det och mycket mer går vi igenom medan vi provar 2 vita och 2 röda viner. Förvänta dig en lärorik provning och kanske någon AHA-upplevelse. Välkommen!
Pris: 250kr |
3 champagner - 3 stilar
| En champagneprovning är en lyxig och bubblande upplevelse där du får upptäcka flera spännande stilar – från friskt och elegant till mer fylligt och komplext. Låt dig guidas genom smaker och dofter, hitta dina favoriter och njut av en minnesvärd stund i gott sällskap.
Pris: 250kr |
Smaka skillnaden: En unik konjaksprovning med Mårten Fintling
| Fintling Beverages bjuder in till en Master Class där Mårten Fintling, bjuder mässbesökare på ett smakprov från utvalda utgåvor av Konjak från två utvalda destillerier.
Vi kommer att gå igenom ursprunget till konjak, kvalitetsbenämningarnas innehåll som t.ex VS, VSOP. Vi kommer smaka på 3 st konjak från två av regionens terroirer för att få uppleva skillnaden mellan två olika området i trakten runt Cognac. Välkommen på en speed-date med Konjak! Pris: 195kr |
Smaka på Bordeaux
Kom och upplev röda viner från Bordeaux. Vi testar tre viner med de klassiska druvorna Cabernet Sauvignon och Merlot, och upplever skillnaderna mellan högra och vänstra stranden. Klassiskt möter nytt, gammal tradition mot nytänkande.
Pris: 200kr
Köp biljett till provning
Tänk på att du även behöver en entrébiljett till mässan för att kunna gå på provningen. Du kan köpa biljett till våra provningar samtidigt som du köper din entrébiljett eller som tillägg senare. Köp biljetter här.
Frågor & svar
Vad är Örebro Vin & Deli?
Örebros nya stora vinmässa med fokus på världens viner och delikatesser.
Vilka typer av biljetter finns det?
Du kan köpa antingen en fredags- eller en lördagsbiljett. Lördagsbiljetterna säljs med olika entrétider vilket innebär att du måste komma under den angivna tiden men får såklart stanna så länge som du vill under mässans öppettider. Köper du biljetten vid namn ENTRÈ LÖRDAG FLEX innebär det att du får komma till mässan vid valfri tid, innan entrén stänger, under lördagen.
Kan man köpa biljetter vid dörren?
Vi tror att Örebro Vin & Deli kommer bli lika populärt som våra andra mässor vilka brukar sälja slut så vi rekommenderar att förköpa sin biljett. Eventuellt kvarvarande biljetter säljs på plats.
Kan man återköpa biljetter?
Nej, köpt biljett är köpt biljett.
Kan man byta biljett?
Nej, köpt dag och entrétid gäller.
Gäller väskförbud på mässan?
Väskförbud gäller ej på Örebro Vin & Deli men vi uppmanar alla besökare att lämna större väskor hemma.
Har du problem med köpet i onlineshopen?
Mejla support@tickster.com eller ring på 0771-47 70 70, ange kontaktuppgifter, namn telefonnummer och e-postadress.
Är biljetterna personliga?
Nej, de är inte personliga så det går bra att ge bort dem i present!
Finns det risk att man inte kommer in överhuvudtaget?
Har du köpt biljett är du garanterad entré.
Får barn följa med in på Örebro Vin & Deli?
Nej, tyvärr. Gäller även mindre barn i barnvagn eller bärsele.
Kan man lämna evenemanget och komma tillbaka senare?
Nej, har man lämnat evenemanget kan man inte komma tillbaka senare.
Vad ingår i entrébiljetten?
Det ingår entré, ett provningsglas, garderob och serviceavgift i din biljett.
Hur mycket alkohol får man prova?
5 cl vin. 2 cl starksprit eller 10 cl öl/ cider per provsmak.
Vad innebär dryckeskuponger/dryckeshäfte? Hur används dem och vad ingår?
För att få provsmaka alkohol betalar du med dryckeskuponger som finns att köpa i form av kuponghäften på 100 kr/200 kr. Häftena innehåller kuponger med valörerna 10 kr/20 kr/40 kr/60 kr.
Vad får man för en dryckeskupong (10 kr/20 kr/40 kr/60 KR)?
Det beror helt på vad ni provar, det är som en egen valuta, och utställarnas produkter varierar kraftigt i pris. Du betalar med minst en kupong per provsmak. En dyrare produkt kostar fler kuponger.
Måste man förköpa dryckeshäfte i biljettshopen?
Du kan köpa dryckeshäfte online i biljettshopen vilket vi rekommenderar för att slippa inleda ditt besök med att stå i kö och kan komma igång direkt med att utforska mässans utbud. Självklart kan du köpa dryckeshäfte/-n på plats. Många väljer att köpa en del kuponger i förväg, för att sen komplettera med fler kuponger på plats om man vill ha mer.
Kan man betala kontant på plats?
Inte i dryckesmontrarna, utan där är det kuponger som gäller. Kuponghäftena kan du såklart köpa på plats i våra kassor. Däremot finns det delikatesser att handla och då fungerar det bra med kontanter.
Finns det även hela flaskor alkohol till försäljning under eventet?
Nej, det är endast smakprov som man kan köpa på mässan.
Äta
NÅGOT ATT ÄTA?
Passa på att sitta ned en stund och ät något gott. Här hittar du information om vilka alternativ som finns.
meny conventum
Ostron, citron, rödlöksvinäger 32:- styck
Marinerade oliver 55:-
Friterade marcona mandlar 75:-
Marinerad fetaost 55:-
Conventums räkmacka 210:-
Conventums ost & charkbricka 165:-
Conventums krämiga svamplasagne 165:-


